Ekonomi

Bakan Koca: "Gazze ile ilgili önemli gelişme var"

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece Mısırlı mevkidaşı Khaled Abdel Ghaffar ile Gazze’de yaşanan sağlık krizi ve hasta nakli konularında önemli bir görüşme gerçekleştirdi.  Bakan Koca, sosyal medya hesabından..

Bakan Koca: "Gazze ile ilgili önemli gelişme var"

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece Mısırlı mevkidaşı Khaled Abdel Ghaffar ile Gazze’de yaşanan sağlık krizi ve hasta nakli konularında önemli bir görüşme gerçekleştirdi. 

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, bu ikili görüşmede birçok kritik hususta anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Görüşmede öne çıkan konulardan biri, Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi’nde tedavi görmekte olan kanser hastaları ve acil tedaviye ihtiyacı olan diğer hasta ve yaralıların, Refah sınır kapısı üzerinden Mısır’a getirilmesi konusuydu. 

Bakan Koca, “Kanser hastaları ve acil tedaviye ihtiyacı olan hastaların Mısır’a transfer edilmesi için çalışmalarımız sürüyor. 

Ambulans uçaklar ve gemi hastanesi ile ülkemize transfer edilmesi planlanıyor. Bu kritik gelişme için Sayın Bakanla mutabık kaldık ve gerekli çalışmaların planlanması ve yürütülmesi için anlaşmaya vardık” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Türkiye’nin Mısır’a göndermeyi planladığı sahra hastaneleri ve ambulanslar, Gazze’deki yaralıların tedavisi için kullanılacak. 

Bakan Koca, bu malzemelerin Mısır’a sevkiyatı için iki Türk gemisinin Mısır limanlarına giriş izni aldığını da duyurdu.

#SağlıkDiplomasisi #Gazze #TürkiyeMısırİşBirliği #SağlıkKrizi #HastaNakli #SağlıkHizmetleri #İnsaniYardım #BakanKoca #MısırSağlıkBakanı #SağlıkDostluğu

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL