SonDakika

BİSİM’e “elektrik” geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bisikletin yaygın olduğu birçok dünya kentinde kullanılan “Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi”ni kent ulaşımına adapte etmeye hazırlanıyor. İnsan gücünü elektrik enerjisiyle birleştiren elektrikli bisikletler, daha az..

BİSİM’e “elektrik” geliyor


İzmir Büyükşehir Belediyesi, bisikletin yaygın olduğu birçok dünya kentinde kullanılan “Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi”ni kent ulaşımına adapte etmeye hazırlanıyor. İnsan gücünü elektrik enerjisiyle birleştiren elektrikli bisikletler, daha az efor sarf ederek, daha uzun mesafelerin daha rahat kat edilmesini sağlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kent ulaşımında bisiklet kullanımını artırma hedefi doğrultusunda, daha uzun mesafeli seyahatler için de rahatlıkla kullanılabilecek “Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi” 2024’te İzmir’de faaliyete başlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından istasyon sayısı 60’a, bisiklet sayısı ise 990’a çıkarılan paylaşımlı bisiklet sistemi BİSİM’in altyapısını güçlendirecek proje için ihale süreci tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararı doğrultusunda elektrikli bisiklet sistemi için 10 yıllık hizmet alımı yapıldı. 

Daha az efor daha fazla yol
Sürdürülebilir ve çevreci ulaşımın kente yayılmasında önemli katkı sağlayacak “Elektrik Destekli Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi” kentlilerin daha uzun mesafeli günlük ulaşım ihtiyacını daha az efor sarf ederek bisikletle daha rahat karşılamasını sağlayacak. İnsan gücüyle elektrik gücünü birleştiren elektrik destekli bisikletler, normal bisikletlerle rahat kat edilebileceği düşünülen 2-10 kilometre mesafeli yolculukların menzilini 20-25 kilometreye çıkaracak. Böylece kent içinde gerçekleşen yolculukların çok büyük bir kısmında elektrikli bisikletlerin kullanılabilir olmasını sağlayacak proje ile İzmir’de ulaşımın çehresi değişecek.

2 bin bisikletle 7/24 hizmet verecek
İzmir’in çeşitli yerlerine konumlandırılacak elektrikli bisiklet istasyonları, toplu ulaşım ağına entegre edilecek. İlk etapta bin, sonrasında 2 bin elektrik destekli ve akıllı bisiklet, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Bisiklet kullanımını teşvik etmesi planlanan sistemin özellikle sabah ve akşam saatlerindeki iş yolculuklarında çokça tercih edilmesi bekleniyor. Tamamen çevre dostu uygulama İzmir’in karbon ayak izinin azaltılmasına ve kent içerisindeki trafik sıkışıklığının giderilmesine önemli katkı sağlayacak.

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL