Ekonomi

Deprem ve Risk Azaltma Stratejileri Tartışıldı

Ankara’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) Çalıştayı, deprem tehlikelerini belirleyerek risk azaltma çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.  AFAD Konferans Salonu’nda düzenlenen..

Deprem ve Risk Azaltma Stratejileri Tartışıldı

Ankara’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından düzenlenen Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) Çalıştayı, deprem tehlikelerini belirleyerek risk azaltma çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi. 

AFAD Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştay, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve depremde yaşanan yıkımı anlatan bir video gösterimi ile başladı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaoğlu, açılış konuşmasında depremin ortaya çıkardığı zararların önlenmesi için risk azaltma stratejilerinin önemine vurgu yaptı. 

Karaoğlu, “Bu coğrafyada deprem gerçeğini bilerek riski nasıl azaltacağız ve nasıl yöneteceğiz, bir afette can kaybını nasıl azaltacağız veya tamamen ortadan kaldıracağız konusu en çok yoğunlaşmamız gereken konuların başında geliyor” ifadelerini kullandı.

Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Ulusal Deprem Strateji ve Eylem Planı’nın (UDSEP) 10. yılında düzenlenen çalıştayın UDSEP’in amaçlarına ulaşılan noktanın değerlendirilmesi için önemli olduğunu belirtti. 

Tatar, “UDSEP’in en temel amacı deprem hasarlarına karşı daha dirençli, daha güçlü şehirler ve toplumlar oluşturmaktır” dedi.

Çalıştay kapsamında toplam 260 proje başvurusu yapıldığını söyleyen Tatar, bu projelerden 65’inin desteklenmeye değer görüldüğünü ifade etti. 

Projelerin coğrafik dağılımına dikkat çeken Tatar, bu projelerle 18 farklı ilde 29 üniversite, kurum ve kuruluşa destek verdiklerini belirtti.

Çalıştayın çerçevesinde toplam 7 oturumda 65 sunum gerçekleştirilerek, UDAP’ın desteklediği projeler ve afet risklerinin azaltılması konularında yapılan çalışmalar ele alındı. 

#UDAPÇalıştayı #DepremRiskAzaltma #AFAD #DepremAraştırmaProgramı #UDSEP #AfetYönetimi #RiskAzaltmaStratejileri #İçişleriBakanlığı #DepremBilinci #GüvenliŞehirler #AfetAcilDurum

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL