Dünya

Hamas’ın planı ortaya çıktı

Hamas’ın planı ortaya çıktı İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları sonrası Gazze’ye yönelik başlattığı harekata devam ederken, Gazze içlerine giren ve kent merkezini kuşattığını duyuran İsrail ordusunun bundan sonraki adımları tartışılıyor…

Hamas’ın planı ortaya çıktı

Hamas’ın planı ortaya çıktı

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırıları sonrası Gazze’ye yönelik başlattığı harekata devam ederken, Gazze içlerine giren ve kent merkezini kuşattığını duyuran İsrail ordusunun bundan sonraki adımları tartışılıyor.

İsrail ordusu, önceki akşam yaptığı açıklamada Gazze kentini tamamen kuşattığını ve Hamas savaşçılarıyla yüz yüze çatışmalara girdiğini söyledi. Kent merkezi ve çevresinde şu anda kaç sivil olduğu bilinmiyor ancak Gazze’de kalan ve güney bölgelere gitmeyen sivillerin bu dönemden sonra çok daha zorlu şartlar altında olacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte kent içinde Hamas ile çatışmalara girecek olan İsrail ordusunun da ciddi kayıp vermesi bekleniyor. Nitekim İsrail ordusu, kara harekatında 4 askerinin daha öldürüldüğünü açıklarken Gazze’de hayatını kaybeden askerlerin sayısı şimdiden 23’e çıktı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’nde İsrail’e ait zırhlı araçları roketle imha ettiği görüntüleri paylaşıyor.

MUSUL BENZERİ OLACAK

Uzmanlar, İsrail’in kent merkezinde Hamas ile Musul benzeri bir mücadeleye girmeyi planladığını ifade ediyor. Kentin harabeleri içinde gerçekleşecek bu savaşta hangi tarafın nasıl bir kayıp vereceğini önceden kestirmek güç.

HAMAS’IN PLANI

Ancak Hamas’ın Gazze altındaki tünellerde ciddi oranda su, gıda ve silah istiflediği, bu yüzden uzun süre tünellerde kalıp İsrail birliklerine nokta saldırılar düzenleyebileceği tahmin ediliyor. İsrail içlerine kadar uzanan tüneller sayesinde Hamas’ın İsrail ordusunun arkasına geçebileceği ve pusular kurabileceği de ifade ediliyor.

DAEŞ karşıtı koalisyonun Musul’a girişinde de benzer bir durumla karşılaşılmış, kenti iyi kullanan örgüt, Irak ordusuna büyük zarar vermişti… “Wall Street Journal” gazetesine konuşan istihbarat danışmanı Michael Horowitz, “İsrail yapmak istediğini söylediği şeyi yaparsa yani Hamas’ı devirir ve Hamas’ın askeri kabiliyetlerini yok ederse Gazze Şeridi’nin her yerinde bir Musul’dan bahsediyoruz demektir. Ve bu, gerçekten büyük sivil kayıplar ve gerçekten büyük hasar anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın planı ortaya çıktı | Art’s Magazin | Son Dakika Magazin

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL