Ekonomi

Kimlik avı saldırılarında tehlike büyüyor

Kurumların dijitalleşme sürecinde ilerlemesiyle birlikte, Türkiye, 2023 yılında dünyadaki siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri olarak öne çıkıyor.  Siber güvenlik uzmanları, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Türkiye’de tespit edilen kimlik..

Kimlik avı saldırılarında tehlike büyüyor

Kurumların dijitalleşme sürecinde ilerlemesiyle birlikte, Türkiye, 2023 yılında dünyadaki siber suçların en çok hedef aldığı bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. 

Siber güvenlik uzmanları, 2023’ün üçüncü çeyreğinde Türkiye’de tespit edilen kimlik avı saldırılarına dair önemli içgörüler ve istatistikleri paylaştı. 

Ayrıca, 2024’te durumun nasıl gelişeceğine dair tahminlerde bulundu.

Kimlik avı saldırıları (phishing), kullanıcının kimlik bilgilerini aldatma yoluyla elde etmeyi amaçlayan bir internet dolandırıcılığı türü olarak biliniyor. 

Türkiye’de 2023 yılının 3. çeyreğinde tespit edilen oltalama saldırıları, 2023’ün 2. çeyreğine kıyasla %20, 2022’nin 3. çeyreğine kıyasla ise yüzde 47 oranında arttı.

Özellikle endüstriyel kontrol sistemleri (ICS bilgisayarları) saldırılarında Türkiye, dikkat çeken bir artış gösteriyor. 

Bu sistemler, enerji ve madencilik sektörleri, otomotiv imalatı, bina otomasyon altyapıları gibi birçok sektörde operasyonel teknoloji işlevlerini yerine getirmek için kullanılıyor. 

Kaspersky ICS CERT analizlerine göre, 2023’ün başından itibaren Türkiye’deki ICS bilgisayarlarının %45’inde herhangi bir türden kötü amaçlı nesne tespit edilerek engellendi; bu oran, küresel ortalamanın %38’inin üzerinde.

Ayrıca, nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarına yönelik saldırıların sayısındaki küresel artış dikkat çekiyor. 

IoT cihazları arasında giyilebilir teknolojilerden akıllı şehir sistemlerine kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. 

Siber suçlular, virüs bulaşmış akıllı cihazlardan oluşan ağları aracı olarak kullanarak DDoS saldırıları gibi kötü niyetli eylemler gerçekleştirebiliyor.

Siber suçların artış gösterdiği bu dönemde, güvenlik önlemlerini güçlendirmek ve bilinçli kullanıcılar yetiştirmek daha da önem kazanıyor.

#SiberSuçlar #KimlikAvı #ICS #IoT #Güvenlik #Kaspersky #CyberSecurity

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL