SonDakika

Köylülerin yeni ek gelir kapısı, ardıç tohumu

Köylülerin yeni ek gelir kapısı, ardıç tohumu Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde toplanan ardıç tohumları kozmetik sanayinde kullanılırken, tohumlar köylülerin yeni ek geliri oldu. Kocagöl Köyü sakinleri rutin işlerinden arta kalan zamanlarda..

Köylülerin yeni ek gelir kapısı, ardıç tohumu

Köylülerin yeni ek gelir kapısı, ardıç tohumu

Afyonkarahisar’ın Hocalar ilçesinde toplanan ardıç tohumları kozmetik sanayinde kullanılırken, tohumlar köylülerin yeni ek geliri oldu.

Kocagöl Köyü sakinleri rutin işlerinden arta kalan zamanlarda köye gelen ardıç tohumu alıcısına satılmak üzere çıktıkları dağlarda topladıkları ardıçlardan gelir elde ediyor. Köy sakinlerinden Hasan Yaşar, ardıç tohumunun ek gelir kaynağını olduğunu ifade ederek; “Köylülerimiz evlerinde rutin işlerini yaptıktan sonra saat 10’gibi ek gelir kaynağı olarak ardıç tohumu toplamaya geliyoruz. Günde yaklaşık 60-70 kilogram toplanıyor ve buda 600-700 lira yapıyor. Güzel bir iş hayvanlarına baktıktan sonra boş vakitlerinde burada ardıç tohumu topluyoruz. Ardıç yağı kozmetik ve temizlik ürünlerinde kullanılıyor. Köyümüze gelen alıcıya bu ardıçların kilogramını 13 liradan veriyoruz” dedi.

Köylülerin yeni ek gelir kapısı, ardıç tohumu Art’s MagazinSon Dakika

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL