SonDakika

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı Yunusemre Belediyesi, AB Programı desteğiyle bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. “Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek” isimli projede geri dönüşüm,..

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

Yunusemre Belediyesi, AB Programı desteğiyle bir projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. “Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek” isimli projede geri dönüşüm, döngüsel ekonomi ile endüstriyel simbiyoz konuları ele alınacak.

Yunusemre Belediyesi daha yaşanabilir bir Yunusemre için anlamlı bir projeyi hayata geçiriyor. Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek Projesi, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme-Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı II (TTGSII) kapsamında hibe almaya hak kazandı. Yunusemre Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen projeye Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Mislata Belediyesi (İspanya) Valencia Ticaret ve Sanayi Odası (İspanya) ortaklık ediyor. Projeye Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de destek veriyor. Yaklaşık 4 milyon TL tutarlı projenin tanıtım toplantısı Yunusemre Belediyesi Encümen Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, ZAFER Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Cansu Uyar, ZAFER Kalkınma Ajansı Uzmanı Mustafa Coşkun, Manisa Valiliği Proje Sorumlusu Cemile Çetin Turan, ilgili birim müdürleri ve basın mensupları katıldı. Toplantı öncesi Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Hatice Çakar ve Proje Sorumlusu Selma Oruç, belediyenin Yeşil ve Temiz Bir Yunusemre İçin yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Projenin kendileri için önemine vurgu yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, geri dönüşüm konusunda çok duyarlı olduklarını söyledi, kurum olarak bu konuda yaptıkları çalışmaları anlattı. Yılmaz konuşmasında, “Projenin nihai hedefi şehirlerin ve kurumların yeşil dönüşümüne destek olmak, karbon salınımının azaltılmasına yardımcı olmaktır. Bu amaçla önce, özellikle uluslararası paydaşlarımız olmak üzere, proje paydaşları arasında iş birliğinin geliştirilmesi sağlanacak, daha sonra döngüsel ekonomi yerel planı geliştirilecek, teknik ziyaretler yapılacak ve imalat sanayinde farkındalık oluşturacak çalışmalar gerçekleştirilecek. İlave olarak geleceğimizin yöneticileri ve karar vericileri gençlerimize, orta ve lise öğrencilerine yönelik atölye çalışmaları düzenlenecek, çeşitli tasarım yarışmaları organize edilecek; ardından seminer ve konferanslarla proje nihayete erdirilecek. Projenin Manisa’mıza ve tüm paydaş kurumlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Hep ifade ettiğim gibi Manisa olarak yeşil ve dijital dönüşüme en hızlı uyum sağlayacak illerden biriyiz. Bunun için tıpkı bu projede olduğu gibi kamu-özel tüm kurum ve kuruluşlar olarak el birliği ile çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda bugün bir araya gelmemize vesile olan yeşil dönüşüm ile ilgili bu projenin paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Başkanımız Mehmet Çerçi başta olmak üzere projede görev alan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Çevre bilincinin gelişmesi adına önemli bir proje

Gelecek nesillere çevre bilincinin aşılanması, suyun bilinçli kullanılması anlamında bu projenin önemine dikkat çeken Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ise, Yeşil Bir Yunusemre şiarıyla uzun bir süredir çalıştıklarını söyledi. Başkan Çerçi burada yaptığı konuşmada, “Dünyanın ve Türkiye’nin geldiği noktada iklim değişikliği ve küresel ısınma ile birlikte suyun önemini görüyoruz. Önümüzdeki süreçte bunun nereye kadar gidebileceği meçhul. Birçok ülkede kuraklık sıkıntısı yaşanabilir. Bununla birlikte bir de enerji sorunu, karbon salınımı var. Bu sıkıntıların azaltılması için dünya ortak bir anlayışa doğru gidiyor. Alternatif döngüsel enerji kaynaklarından faydalanıp daha temiz bir enerji kaynağı elde edilmesi hedefleniyor. Projenin satır başlarına baktığımızda tarımsal alanları da muhafaza ederek geri dönüşümle beraber yeşili de koruma yönünde bir bilinç gelişiyor. Atölyelerde çocuklara geri dönüşüm, çevre bilinci, su kaynaklarının doğru kullanılması konusunda eğitim verilmesi de proje çalışması arasında. Yunusemre Belediyesi’nin de sayılan bu konularda önemli bir mesafe kaydettiği çalışmalar var. Güneş Enerji Santrali, Belediye binamızda kullandığımız gri su diye tabir edilen sistem, Atık Getirme Merkezi bunlara en güzel örnek. Yunusemre Belediyesi özellikle geri dönüşüm projeleri konusunda uzun süredir çalışıyor. Bu bilincin topluma yayılması anlamında önemli bir proje… Biz de bu çalışmanın ortağıyız. İnşallah sonucu hep birlikte göreceğiz. Bir yıllık bir proje Çevre bilincini, suyun kullanımını çocuklara ne kadar aşılayabilirsek proje o kadar amacına ulaşır. Projede emeği olan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Proje hakkında:

Proje kapsamında Manisa ile benzer sanayi yapısı ve nüfus yoğunluğu, iklim değişikliği ve şehirleşme etkileri yaşayan Mislata Belediyesi (İspanya) ile Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası proje ortaklığı kurulan ekip, bu konuda Avrupa’da en iyi uygulama örneklerinin yer aldığı Amsterdam’da inceleme yapılarak iyi uygulamaların yerinde incelenmesi ve transferi, Manisa ve Mislata’da yer alan firmalara eğitim verilmesi, panel düzenlenmesi, yerel politika planlarının hazırlanması, Mislata Belediyesi ve Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası ile karşılıklı ziyaret ve işbirliği protokolleri imzalanması, ilköğretim ve lise düzeyinde geri dönüşüm, atık yönetimi ve sıfır atık konularında bilgilendirici eğitimler, atölye çalışmaları ve yarışmalar düzenlenmesi planlanıyor.

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı Art’s MagazinSon Dakika

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

Yunusemre Belediyesi’nin bir projesi daha AB’den hibe desteği kazandı

source

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL